Proč cizí rady nefungují

19.11.2022

Proč cizí rady nefungují

Jediným odborníkem na náš život jsme my sami. Nikdo nechodí v našich botách. Nikdo neví, co uvnitř sebe prožíváme. Nikdo neumí číst myšlenky. Nikdo nezná naše touhy a motivace - tedy pokud to nevyslovíme nahlas. Málokdo mluví otevřeně o svých motivacích sám od sebe a mnoho z nás si ani neuvědomuje, že každý náš čin, krok způsobuje ona motivace.

Definice slova motivace odložím stranou a uvedu příklad, který dobře známe. Ráno zazvoní budík, venku je sychravo a nemám se nechce vstávat z postele. Stejně dřív nebo později vstaneme. Někdy jsou ty důvody - motivy čistě fyziologické, potřeba toalety, hlad nebo žízeň. Jindy musíme do práce nebo například školy. Zde jsou ty motivace už jiné. Mnohdy jsou to finance, za které si můžeme koupit to co chceme, někdy je to potřeba sociálního kontaktu a pro někoho je práce převážně radost. Uvažovali jste někdy o tom, jaký je váš motiv chodit do vaší práce?

Proč tak zdůrazňuji slovo motivace? Protože to souvisí s tím, proč cizí rady nefungují a proč nás často i štvou. Pokud chceme v našich životech něco změnit nebo vylepšit, děláme to, proto no, protože to chceme my sami. Chci zhubnou abych lépe vypadal. Chci změnit práci, protože chci něco méně stresujícího. Chci, aby děti nosili barefoot obuv, protože věřím, že je to pro ně nejlepší. Chci, potřebuji, věřím, myslím si...

Pokud nám řekne okolí, že bychom se sebou měli něco dělat, protože se kulatíme, tak nás to nejspíš naštve. Důvody můžou být jakékoli, vyhovuje nám to, pokoušíme se o to a nejde nám to dle představ, máme to v plánu apod. Když nám někdo řekne změň už tu práci jsi vystresovaný a není to zdravé. Proč máme měnit práci, která nás baví, máme v ní super finanční ohodnocení a ten tlak co je na nás vyvíjen nám opravdu vyhovuje, protože jsme workoholici? Často se setkávám na svých sezeních s klientkami, které jsou doslova zoufalé z nevyžádaných rad svých rodičů a okolí. Žádný normální rodič se nesnaží svým dětem cíleně škodit. Pokud rodič věří, že jsou barefoot boty pro jeho potomka to nejlepší na světě tak ho těžko přesvědčíte o opaku.

Jak jsem uváděla v první větě tohoto textu. Jediným odborníkem na náš život jsme my sami. Pokud hledáme důvody, proč něco změnit, musíme je hledat v sobě a nechodit si pro rady k druhým. Neznají naše motivy a mnohdy nám poradí něco co buď nefunguje anebo funguje například na týden. Po týdnu jsme pak opět tam, kde jsme byli.