Plány v koučování: Odraz vašich ambicí, nikoli předpis kouče

29.01.2024

Poslední měsíce se často setkávám s problémem, který vzniká špatným pochopením kouče a koučovaných. Nechci zde rozebírat, zda za tento problém může kouč, který nedostatečně vysvětlil o co při koučovacím sezení jde anebo jen o neporozumění ze strany klienta. Mnozí klienti přicházejí, někteří píšou na sociální sítě, svěřují se přátelům s pocitem, že plány a cíle, které si stanovují během sezení, jsou něco, co jim bylo vnuceno. Slyším věty jako "Nedaří se mi plnit plán od koučky" nebo "Myslím si, že plán od koučky nefunguje", "Kouč to po mě chce". Tento článek je zde proto, abychom společně přeformulovali tento názor a ukázali, jak velkou roli hrajete ve svém vlastním rozvoji.

Kouč není poradce ani učitel, který by vám říkal, co máte dělat. Naše role je být vaším společníkem na cestě sebepoznání. Pomáháme vám objevovat vaše skutečné touhy a potřeby, abyste si mohli stanovit vlastní cíle. Myslete na kouče jako na zrcadlo, které vám ukazuje vaše pravé já, ne na někoho, kdo vám kreslí mapu vašeho života.

Klíčem k úspěšnému koučování je uvědomění si, že všechny plány a cíle jsou odrazem vašich vlastních přání. Vy jste režisérem svého života, a koučování je jen nástroj, který vám pomáhá tento život lépe režírovat. Přijetí osobní odpovědnosti za vaše cíle a akce je zásadní. Bez toho je těžké dosáhnout skutečného pokroku a osobního růstu.

Někdy se může stát, že plán, který jste si stanovili, nefunguje. To neznamená selhání. Znamená to, že je čas na přehodnocení a přizpůsobení. Pokud narazíte na překážku, vraťte se k problému. Zeptejte se sebe, proč tento plán nefunguje? Jsou vaše cíle realistické? Potřebujete změnit svůj přístup nebo taktiku? V takových chvílích je klíčové otevřeně komunikovat s vaším koučem a společně hledat nové cesty a řešení.

Pamatujte, že plány, které si v koučování stanovujete, jsou vaše vlastní. Nejsou to předpisy od kouče, ale nástroje, které vám pomáhají dosáhnout toho, co opravdu chcete. Jste tvůrci svého vlastního rozvoje a kouč je zde, aby vás podpořil na této cestě.

Zamyslete se nad tím, jak přistupujete k vašim plánům v koučování. Jak můžete aktivněji převzít kontrolu nad svým osobním rozvojem? Jak můžete lépe využít podporu a průvodcovství vašeho kouče? Věřím, že s tímto uvědoměním můžete udělat významné kroky k dosažení vašich snů a cílů.