Čas

10.11.2022

Čas... 

Kolik bylo již napsáno článků a příspěvků na téma čas. Přestože každý z nás ví, že čas je čas, den má vždy 24hodin, hodina má vždy 60 minut a minuta má vždy 60 sekund řešíme jeho nedostatek nebo naopak nadbytek.

V jeden den se mi setkali dva klienti po sobě, kteří řešili čas. Nic zvláštního to nebylo, protože drtivá většina mých klientů řeší nedostatek času. Zajímavé však bylo, že druhý klient, říkejme ji třeba Alena neřešila nedostatek ale to, jak se ten čas vleče. 

Sama jsem byla zvědavá na Alenino řešení. Nedostatek času mí klienti často řeší úpravou denního harmonogramu, vypuštěním nějaké činnosti nebo si třeba přijdou na to, že život v časovém presu jim vyhovuje a slova jako - NEMÁM ČAS, NESTÍHÁM, NEVÍM KDY, jsou pro ně spíše frází nebo obranou před světem lidí.

Ano, spousta osob má větu typu “Nestíhám, ráda bych tě viděla, ale nemám čas” nebo “Já to určitě nestihnu vypracovat, podívej se kolik toho mám” jako výmluvu. V některých případech pak dokáže takový člověk přesvědčit i sebe, že ten čas nemá. Ne jednou se mi na sezení přihodilo, že klient s nedostatkem času odcházel s tunou volného času.

Zeptala jsem se tedy Aleny, jak se dá řešit vleknoucí se čas? Alena neví, nic ji nenapadá, ale ví jediné, už nechce sedět nebo ležet doma a nudit se. Nechce sledovat filmy, seriály a prokrastinovat. Tak co by Alena chtěla dělat, když nechce sedět nebo ležet? Chce jít ven. Kam ven? Neví... prostě někam ven. Proč už tedy nechodí ven, kdy? Neví kam a nechce se jí. Takový malinký začarovaný kruh. Aleně by mohlo dát příkladů kam má jít spoustu lidí a stejná spousta by ji mohla říct i co má dělat, aby se nenudila. Pokud je řešením jít ven, ale dosud to nedělala, protože se ji nechce, tak kde je motivace to změnit?

Alenina motivace byla čistá nula. Jaké bylo pro nás dvě překvapení, když se v závěru ukázalo, že problém s nadbytkem času je vlastně jen o tom, co ji říkají druzí. Aleně vyhovuje ležet, sedět a dívat se na seriály. Jediný, komu to vadí je její okolí. Tlak druhých na to, co by měla dělat a jak využít volný čas ji přesvědčil, že dělá něco špatně. Děláš to, protože nemáš žádný koníček. Než ležet doma, tak bys měla jít někam ven. Se musíš doma nudit. Všechny tyhle komentáře spustily v Aleně pochybnosti, nespokojenost, pocit, že je něco špatně. Ve finále má Alena úplně jiný typ problémů a také úplně jiné řešení, než by kdo na začátku očekával. Řešení nadbytku času mezi tyto problémy nepatří. Alena úplně jiný typ problémů a také úplně jiné řešení, než by kdo na začátku očekával. Řešení nadbytku času mezi tyto problémy nepatří.

V tom je naprosto nádherné koučování. Člověk predikuje, že řešením bude nějaký kroužek, aktivita, přidání čehokoli na vyplnění času. Závěrem je pak zcela něco jiného.

Je nutné si uvědomit, že i když často o řešíme nedostatek či přemíru času, může za tím být zcela něco jiného.